• Home •
• 2013 Africa Nations Cup •
• 2013 Confederations Cup •
• 2013 Under 20 World Cup •
• 2014 World Cup draw •
• 2014 World Cup qualifying •
• Europe World Cup qualifiers •
• North America qualifiers •
• South America qualifiers •
• Asia World Cup qualifers •
• Africa World Cup qualifiers •
• Oceania World Cup qualifiers •
• 2014 World Cup timetable •
• Final stages - Group A •
• Final stages - Group B •
• Final stages - Group C •
• Final stages - Group D •
• Final stages - Group E •
• Final stages - Group F •
• Final stages - Group G •
• Final stages - Group H •
• 2014 World Cup tickets •
• 2014 World Cup fan fests •
• 2014 World Cup hotels •
• 2014 World Cup flights •
• 2014 World Cup host cities •
• Rio de Janeiro •
• Brasilia •
• Sao Paulo •
• Natal •
• Recife •
• Salvador da Bahia •
• Fortaleza •
• Belo Horizonte •
• Manaus •
• Porto Alegre •
• Cuiaba •
• Curitiba •
• 2011 Copa America •
• 2011 Copa America group tables •
• 2011 Copa America calendar •
• 2011 Women's World Cup •
• 2011 World Cup schedule •
• 2011 World Cup group tables •
• 2018 World Cup Russia •
• 2022 World Cup Qatar •
• Privacy policy •

 

 

2014 World Cup Brazil - final stages timetable/fixture schedule      

[ 2014 schedule ] Group A ] Group B ] Group C ] Group D ] Group E ] Group F ] Group G ] Group H ] 

The World Cup draw took place in Bahia on 6th December 2013. All draw details can be found on the 2014 World Cup draw page  

All times given are Brazil Standard time. For UK time (BST) add 4 hours for all games. For games in Manaus and Cuiaba (Amazon Standard Time), the kick off times at the venue will be one hour earlier than those shown below.

Times are subject to change.

Date/Venue   Result/Time  
       
 12th June Brazil v Croatia
Sao Paolo   17.00  
13th June Mexico v Cameroon
Natal   13.00  
 13th June Spain v Netherlands
Salvador   16.00  
13th June Chile v Australia
Cuiaba   19.00  
 14th June Colombia v Greece
Belo Horizonte   13.00  
14th June Ivory Coast v Japan
Recife   22.00  
 14th June Uruguay v Costa Rica
Fortaleza   16.00  
14th June England v Italy
Manaus   19.00  
 15th June Switzerland v Ecuador
Brasilia   13.00  
15th June France v Honduras
Porto Alegre   16.00  
 15th June Argentina v Bosnia Herzegovina
Rio de Janeiro   19.00  
16th June Iran v Nigeria
Curitiba   16.00  
 16th June Germany v Portugal
Salvador   13.00  
16th June Ghana v USA
Natal   19.00  
17th June Brazil v Mexico
Fortaleza   16.00  
 17th June Belgium v Algeria
Belo Horizonte   13.00  
17th June Russia v South Korea
Cuiaba   19.00  
18th June Croatia v Cameroon
Manaus   16.00  
18th June Spain v Chile
Rio de Janeiro   16.00  
18th June Netherlands v Australia
Porto Alegre   13.00  
19th June Colombia v Ivory Coast
Brasilia   13.00  
19th June Greece v Japan
Natal   19.00  
19th June Uruguay v England
Sao Paolo   16.00  
20th June Costa Rica v Italy
Recife   13.00  
20th June Switzerland v France
Salvador   16.00  
20th June Ecuador v Honduras
Curitiba   19.00  
21st June Argentina v Iran
Belo Horizonte   13.00  
21st June Bosnia Herzegovina v Nigeria
Cuiaba   19.00  
21st June Germany v Ghana
Fortaleza   16.00  
22nd June Portugal v USA
Manaus   19.00  
22nd June Belgium v Russia
Rio de Janeiro   13.00  
22nd June Algeria v South Korea
Porto Alegre   16.00  
23rd June Brazil v Cameroon
Brasilia   17.00  
23rd June Croatia v Mexico
Recife   17.00  
23rd June Spain v Australia
Curitiba   13.00  
23rd June Netherlands v Chile
Sao Paolo   13.00  
24th June Colombia v Japan
Cuiaba   17.00  
24th June Greece v Ivory Coast
Fortaleza   17.00  
24th June Uruguay v Italy
Natal   13.00  
24th June Costa Rica v England
Belo Horizonte   13.00  
25th June Switzerland v Honduras
Manaus   17.00  
25th June Ecuador v France
Rio de Janeiro   17.00  
25th June Argentina v Nigeria
Porto Alegre   13.00  
25th June Bosnia Herzegovina v Iran
Salvador   13.00  
26th June Germany v USA
Recife   13.00  
26th June Portugal v Ghana
Brasilia   13.00  
26th June Belgium v South Korea
Sao Paolo   17.00  
26th June Algeria v Russia
Curitiba   17.00  

 Knockout phase - Round 2

 
28th June Winner Group A v Runner up Group B
Belo Horizonte   Match 1  
28th June Winner Group C v Runner up Group D
Rio de Janeiro   Match 2  
29th June Winner Group B v Runner up Group A
Fortaleza   Match 3  
29th June Winner Group D v Runner up Group C
Recife   Match 4  
30th June Winner Group E v Runner up Group F
Brasilia   Match 5  
30th June Winner Group G v Runner up Group H
Porto Alegre   Match 6  
1st July Winner Group F v Runner up Group E
Sao Paolo   Match 7  
1st July Winner Group H v Runner up Group G
Salvador   Match 8  

Quarter Finals

 
4th July Winner Match 1 v Winner Match 2
Porto Alegre   Match 9  
4th July Winner Match 5 v Winner Match 6
Rio de Janeiro   Match 10  
5th July Winner Match 3 v Winner Match 4
Salvador   Match 11  
5th July Winner Match 7 v Winner Match 8
Brasilia   Match 12  

Semi Finals

 
8th July Winner Match 9 v Winner Match 10
Belo Horizonte      
9th July Winner Match 11 v Winner Match 12
Sao Paolo      

Third place match

12th July      
Brasilia      

Final

13th July      
Rio de Janeiro      

 

Google

Copyright 2011 Worldcuptimetable.co.uk. All rights reserved.